کرج میدان آزادگان طالقانی شمالی برج سایه طبقه 7 واحد 20

| جمعه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
32553360 (026)

توصیه هایی برای استفاده از چک در قراردادها

4

یکی از معضلات بزرگ در کشور ما موضوع چک است، که با توجه به عدم آشنایی مردم به قانون چک موجب شده است که کلاهبرداری و صدور چک بلامحل افرایش یابد.

در معاملات مسکن ، خرید و فروش خودرو ، کمتر قراردادی پیدا می شود که در آن از چک استفاده نشود.

انواع چک :

 1. چک عادی :

چکی است که اشخاص عهده‏ بانک‏ها به حساب جاری خود صادر و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد.

 

 1. چک تأیید شده :

چکی است که اشخاص عهده بانک‏ها به حساب ‏جاری خود صادر و توسط بانک محال‏علیه پرداخت وجه آن تأیید می‏ شود.

 

 1. چک‏ تضمین‏ شده :

چکی است که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می‏ شود.

 

 1. چک مسافرتی :

چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هر یک از شعب آن بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می‏ گردد.

 

در هنگام نوشتن متن چک سعی کنید خودتان و با قلم خودتان متن چک را بنویسید. حتی اگر طرف مقابل شما مورد اعتماد شما باشد هرگز اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند، در مورد چک های دریافتی نیز وضع به همین منوال است، از صاحب حساب بخواهید خودش تمام متن چک را بنویسد، رعایت این نکته شما را از ادعای جعل دور می کند.

 • درقسمت “دروجه” سعی کنید که وجه را به اسم شخص بنویسید و تا می توانید از نوشتن کلمه حامل خودداری کنید، چک دریافتی را نیز عموما در وجه خودتان دریافت کنید.
 • در انتخاب امضاء برای چک سعی کنید از امضاء ساده که قابل جعل باشد خودداری کنید و زیر امضاء نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ با خط خود قید کنید.
 • اول متن چک را بنویسید و بعد امضاء کنید و از امضاء کردن چک بدون مبلغ و تاریخ جدا خودداری کنید
  و اما اطلاع داشته باشید:
 • چک وسیله پرداخت است یعنی بجای پول استفاده می شود و دادن یا دریافت چک ضمانتی و امانتی و پشتوانه، قانونا اشتباه است و اغلب این چک ها با مشکل مواجه می شود.
 • چک در برخی موارد محدود قابلیت اقدام کیفری دارد و اگر چک برای ضمانت یا امانت یا پشتوانه صادر شود قابلیت اقدام کیفری ندارد، همچنین چک سفید امضا یا سفید تاریخ را نمی شود کیفری اقدام کرد.
 • برای چک وعده دار یعنی چکی که امروز برای فردا یا روزها یا ماه های بعد صادر شودنیز که در غالب موارد با آن مواجه اهستیم اقدام کیفری نمیتوان انجام داد.
 • تمام چک های صادره که بابت پرداخت دین یا معاملات دریافت می شود، قابلیت اقدام حقوقی و توقیف اموال دارند برای اقدام حقوقی و توقیف اموال می توان به مراجع قضایی یا اداره ثبت مراجعه کرد.

ابزار وبمستر