کرج میدان آزادگان طالقانی شمالی برج سایه طبقه 7 واحد 20

| چهارشنبه, ۲ فروردین , ۱۴۰۲
32553360 (026)

دعاوی تغییر کاربری

 

منظور از تغییر کاربری

هرگونه اقدام که مانع از بهره برداری و استمرار کشاورزی در اراضی زراعی و باغها می گردد مانند ایجاد بنا و برداشت یا افزایش شن و ماسه و سایر اقدامات، بنا به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب می گردد.

 

تغییر کاربری غیر مجاز جرم محسوب می گردد

هرگونه اقدام تغییر کاربری که به طور غیر مجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون های مربوطه صورت پذیرد جرم محسوب می گردد و مرتکب تحت تعقیب کیفری قرار خواهد گرفت.

 

مواردی که تغییر کاربری ممنوع است

تغییر کاربری اراضی و باغها با هر قصد و انگیزه ای که صورت بگیرد ممنوع است.

 

موارد ضروری تغییر کاربری

تشخیص موارد ضروری تغییر کاربری اراضی زراعی و باغها در هر استان به عهده کمیسیونی مرکب از رئیس جهاد کشاورزی ، مدیر امور اراضی، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی ، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و یک نفر نماینده استاندار می باشد.

 

نحوه درخواست تغییر کاربری توسط متقاضی

افرادی که درخواست تغییر کاربری اراضی زراعی و باغهای خود را دارند می توانند با در اختیار داشتن مدارک لازم به کمیسیون مذکور در استان محل وقوع ملک مراجعه کنند. کمیسیون مربوطه موظف است ظرف مدت حداکثر دو ماه نظر خود را اعلام نماید.

 

مرجع رسیدگی در صورت رد درخواست متقاضی تاز سوی کمیسیون

تصمیم کمیسیون دال بر رد درخواست تغییر کاربری قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری می باشد.

 

مواردی که در قانون اصلاحی تغییر کاربری، مستثنی شده اند

احداث هرگونه گلخانه، دامداری، مرغداری ، پرورش ماهی و سایر تولیدات کشاورزی و کارگاه های صنایع تکمیلی و غذایی در روستاها که جهت بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی ایجاد و با رعایت ضوابط زیست محیطی و با موافقت سازمان جهاد کشاورزی در روستاها احداث شوند.

 

عوارض تغییر کاربری

مالک موظف است معادل هشتاد درصد قیمت روز زمین را با احتساب ارزش زمین پس از تغییر کاربری، به عنوان عوارض به حساب خزانه دولت واریز کند.

 

مجازات مرتکب تغییر کاربری

مرتکب علاوه بر تخریب بنای احداثی، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز محکوم می گردد.

ابزار وبمستر