کرج میدان آزادگان طالقانی شمالی برج سایه طبقه 7 واحد 20

| جمعه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
32553360 (026)

نکاتی مهم درباره نقل و انتقال خودرو

رانندگان وسیله نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال مذکور در دفاتر اسناد رسمی ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مرکز تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه و دیون معوقه تعویض پلاک بنام مالک جدید مراجعه كنند.

به استناد ماده ۲۹ قانون جدید تخلفات راهنمایی و رانندگی گفت: آنچه که از مفاد این ماده به دست می‌آید بدین شرح است:

۱-بدون تنظیم سند انتقال در دفتر خانه اساساً نقل و انتقالی صورت نگرفته و اتومبیل همچنان در مالکیت مالک قبلی باقی است و صرف تعویض پلاک دلالت بر تغییر مالکیت ندارد به عبارت دیگر معاملات اتومبیل در زمره عقود تشریفاتی محسوب می شوند که تنظیم سند انتقال درآن ضروری و به معنای عقد (تغییر مالکیت) محسوب می‌شود.

۲-راهنمایی و رانندگی هیچ‌گونه صلاحیتی برای نقل و انتقال اتومبیل ندارد و تکلیف وی صرفا همان مواردی است که به قسمت اخیر ماده ۲۹ آمده یعنی بررسی اصالت سند و احراز هویت مالک و….

۳- با توجه به ضرورت تنظیم سند در دفتر خانه، راهنمایی و رانندگی و هیچ مرجعی نباید قبل از آن فردی را صرفاً به دلیل اینکه پلاک بنام او تعویض شده مالک بشناسد بنابراین راهنمایی و رانندگی نباید قبل از تنظیم سند در دفتر خانه اقدام به تعویض مجددپلاک بنام فردی دیگر كند، زیرا قبل از تنظیم سند فرد مالک شناخته نمی‌شود.

۴- عدم تنظیم سند و مالک شناختن فرد صرفا به استناد تعویض پلاک علاوه بر تخلف از ماده ۲۹ موجب تضییع حقوق عمومی (مالیات و حق الثبت و ..) و قابل تعقیب انتظامی و … است و مرجعی که موجب این تضییع حقوق شده باید جوابگو باشد.

ابزار وبمستر